Obveza zaštite od štetnih utjecaja radnog okoliša na radnike navedena je u Članku 45. Zakona o zaštiti na radu, a ovim se Pravilnikom o zaštiti radnika od izloženosti vibracijama na radu, objavljenim u prosincu 2023. pobliže definiraju minimalni zahtjevi, odgovornost poslodavca i mjere zaštite.
Novi pravilnik usklađuje hrvatsko zakonodavstvo s direktivom Europske unije, daju se smjernice kako bi se spriječile negativne posljedice vibracija na zdravlje radnika te se propisuju preventivne mjere i standardi koji imaju za cilj smanjiti izloženost radnika vibracijama.
Utvrđivanje i procjenjivanje rizika – Obveze poslodavca
Poslodavac je prije svega obvezan ispitivati radni okoliš slično kako kod utjecaja buke ili temperature. Poslodavac mora procijeniti i osigurati mjerenja razine mehaničkih vibracija kojima su radnici izloženi. Načini provođenja mjerenja opisani su u prilozima Pravilnika i njih možete posebno proučiti, ali, u svakom slučaju, slično kao kod drugih mjerenja, mjerenja trebaju provoditi stručne, osposobljene i ovlaštene osobe.
Pravilnik također dozvoljava da se razina izloženosti mehaničkim vibracijama procijeni promatranjem specifičnih radnih postupaka. Pri tome se u obzir trebaju uzimati dostupne i relevantne informacije o utjecaju pojedinih vrsta radne opreme te informacije koje se mogu dobiti od proizvođača.
Procjenjivanje i mjerenje obavljaju ovlaštene osobe za poslova zaštite na radu, a podaci dobiveni ocjenjivanjem odnosno mjerenjem razine izloženosti mehaničkim vibracijama se trebaju čuvati kako bi se omogućila korištenje tih rezultata po potrebi. Treba imati na umu da se postupak procjene ne može izjednačiti s mjerenjima s odgovarajućim mjernim uređajima.
Osnovna pravila za procjenjivanje rizika kažu da se posebna pozornost treba…